top of page

ЯК ЗАТОЧИТИ ЛАНЦЮГОВУ БЕНЗО, АБО ЕЛЕКТРОПИЛУ STIHL : ДЕТАЛЬНА ІНСТРУКЦІЯ.

 

Ланцюгова пила, придбана у магазинах "Господар", та "Інструментал" у Житомирі чи Бердичеві


Навіщо потрібна заточка ланцюга? Коли варто заточувати ланцюг?

Ланцюгова пила Stihl, придбана у магазинах "Господар", та "Інструментал" у Житомирі чи Бердичеві стане незамінним інструментом як для будівельних робіт, або лісозаготівлі так і для домашнього господарства. Як будь-який інструмент зі складним механізмом - мотопила вимагає постійного догляду. Кожна деталь бензопили Stihl має свій термін служби, а також кількість годин, через які варто зробити профілактику або заміну. Одним з таких компонентів є ланцюг бензо або електропили. Так як саме він приймає на себе основний удар зносу під час роботи. Своєчасний догляд дозволить Вам зберегти працездатність інструменту на довгі роки, а ланцюг завжди залишатиметься гострим. Залежно від частоти використання - перевірку потрібно робити частіше або рідше між циклами робіт. Тупий або дефектний ланцюг характеризується нетиповою поведінкою в роботі, в результаті чого, Вам доводиться витрачати більше сил на розпилювання деревини.


варіанти заточки ланцюгової пилки

Щоб зрозуміти, що пора зробити профілактику вашого ланцюга і відправити його на заточування, зверніть увагу на наступні ознаки:

·         при роботі необхідно прикладати більше зусиль;

·         пилку часто клинить, так як ланцюг витягується і провисає, що не дозволяє нормально функціонувати шині;

·         сам процес пиляння збільшується за часом, а продуктивність відповідно падає;

·         варто звернути увагу на форму тирси: у заточеної пилки - стружка виглядає однаково за розмірами і має рівну прямокутну форму;

·         поява диму під час роботи;

·         витрати пального збільшуються на 20-30%.

Якщо ж проігнорувати ці фактори, то в підсумку це призведе до поломки, не тільки ланцюга, але й всієї бензопили. Потрібно враховувати, що всі компоненти пилки піддаються підвищеному навантаженню, що пришвидшує її зношення. Як результат дорогий ремонт або навіть травма від несправної техніки.


Будова ланцюга в бензиновій пилці.

Запчастинами ланцюга є зуби і сполучні елементи. Зуби знаходяться вздовж всього ланцюга і чергуються розворотом в праву та ліву сторони. Ланки складаються зі спеціального сталевого матеріалу, а зуби мають тверде хромове покриття, яке збільшує їх термін служби.

Відзначимо, що компанія Stihl, досягла успіху у виробництві якісної продукції більше за інших. Ланцюги Stihl виготовляються на заводах Швейцарії, при цьому багаторазово тестуються і за допомогою індукційного загартування сталі збільшують зносостійкість всієї опорній поверхні.

Отже, ланцюг складається з таких елементів:

Будова ланцюга в бензиновій пилці

·         провідних ланок (1);

·         сполучних ланок (2);

·         лівих ріжучих зубів (3);

·         правих ріжучих зубів (4);

·         горбкуваті провідні ланки (5) для ланцюгів з малою віддачею.


Сам ріжучий зуб також складається з окремих областей:

Сам ріжучий зуб також складається з окремих областей

·         основа зуба (1);

·         обмежувач глибини (5);

·         лопатка зуба (2);

·         торцева сторона (4);

·         верхнє лезо (3).


Особливість зуба полягає в тому, що він заточується не з одного боку, а відразу з декількох і при цьому формуються:

Особливість зуба полягає в тому, що він заточується не з одного боку, а відразу з декількох

·         кут врізання верхнього леза в деревину (1);

·         задній кут торцевого леза (2);

·         передній кут торцевого леза (3); у різних ланцюгів 60-85 градусів;

·         задній кут верхнього леза (4); значення варіюється в межах 50-60 градусів;

·         кут заточування (5); 25-35 градусів оптимальне значення, чим вище кут - тим м'якша повинна бути деревина для розпилу;

·         відстань обмежувача гибини (6);

·         схема зуба (7).


Механіка пиляння, або як пиляє ланцюгова мотопила?


Механіка пиляння, або як пиляє ланцюгова мотопила

При цьому принцип роботи зубців ланцюга - аналогічний роботі рубанка - вони стругають дерево. Обмежувач глибини дозволяє регулювати рівень врізання в дерево. Верхнє лезо підіймає стружку від основи пропила, а торцеве - відводить її в сторону. Лопатка зуба звужується в задній частині, щоб сформувати торцевий кут леза. Цей кут дозволяє обрізати стружку збоку.


Пиляючі ланцюги мають спеціальне маркування, щоб спростити заточування і контроль зношення:

Пиляючі ланцюги мають спеціальне маркування

1.   Кут заточування - маркується верхнє лезо, щоб визначити правильний кут і мінімальну довжину зубця. При досягненні маркування - ланцюг варто замінити.

2.   Передній кут - для правильного кута торця зуба і для мінімальної довжини зубця.

3.   Обмежувач глибини - маркується правильний кут для відновлювальних робіт; відновлення повинно проходити паралельно лінії маркування.

4.   Основа зуба маркується для контролю зношення робочої поверхні ріжучих зубців. Також це індикатор нормальної роботи - якщо зношеність відбувається паралельно маркування.


Основні види ланцюгів.

види ланцюгів для мотопилок

Головним і основним параметром при розподілі - це крок ланцюга. Крок це відстань між ланками зубців, яке вимірюється в дюймах. Він розраховується відповідно до розміру ведучої (головної) і веденої (допоміжної) зірочки.

Відзначимо, що діаметр напилка більше, чим більше крок. Основні крокові значення, яких дотримуються провідні компанії світу:

·         ⅜ "picco" - дуже популярний, використовується переважно для м'якої деревини. Для заточування використовують круглий напилок до 4 мм в діаметрі;

·         0,325 дюйма - комплектують як побутові, так і професійні пилки з потужністю від 3,5 к.с. Напилок для заточення - 4,8 мм;

·         0,375 (⅜) - застосовуються тільки в професійних пилах. Напилок розміром 5,2 мм підійде найкраще;

·         0,404 - якщо попередній 0,375 крок використовувався для дорогих пилок, то цей лише для професійного пильного обладнання. Напилок для заточування підійде - 5,5 мм.


Що необхідно для заточування пили?

Щоб приступити безпосередньо до заточування ланцюга, необхідно провести деякі приготування:

·         при заточуванні ланцюг повинен бути натягнутий тугіше звичайного стану, щоб зберегти правильний кут заточування;

·         спершу знайдіть найкоротший ріжучий зуб; зробіть на ньому позначку, за його розміром, будуть сточуються всі інші зуби пилки;

·         полотно найкраще затиснути в лещатах або стрибуцині - для фіксації положення при роботі;

·         зазначений зубець виставляємо в зоні заточування і потім включаємо гальмо ланцюга;

·         для проведення заточки необхідні інструменти: плоский напилок, круглий напилок, державка, шаблон, гачок для зняття тирси.


Способи заточування ланцюга пилки.

Існує всього декілька способів ефективного заточування пилки. Залежно від можливостей і досвіду Ви підбираєте найбільш підходящий. Відзначимо, що компанія Stihl має офіційні дилерські центри, в яких цю процедуру Вам виконають професіонали.

Ручний спосіб - напилком

Ручний спосіб заточування ланцюга пилки - напилком

Це найдоступніший і тому більш популярний спосіб. Вам знадобиться 2 напилка - плоский і круглий, а також державка для закріплення круглого напилка. При роботі послідовність наступна:

1.   встановлюємо круглий напилок в державку і кладемо на ланцюг. Стрілки (покажчики) на планці розміщуємо паралельно шині;

2.   виставляємо градус заточки для верхнього леза - оптимальний діапазон 28-320 градуси;

3.   точимо, тільки рухом вперед, з розміреним натиском і легкістю;

4.   плоский напилок використовуємо для зняття (сточування) обмежувача.

Даний метод найпростіший, але і найменш точний. При неправильному виборі кута - полотно буде водити вправо або вліво. Від цього в першу чергу постраждають: шина, ланцюг і привід бензопили. Щоб цього уникнути необхідно подбати про надійну фіксацію як бензопили, так і напилка.


Заточування за допомогою шаблону.

Заточення за допомогою шаблону.

Недоліки першого методу привели до впровадження деякого помічника - шаблону. Шаблон істотно обмежує будь-які коливання, що дозволяє проводити заточування точніше. Напилок плавно переміщається за допомогою м'яких роликів, що перешкоджає зміні кутів. Під час роботи його прикладають почергово до кожного зуба. Єдиний недолік шаблону - це необхідність купувати для кожного типу ланцюга окремий шаблон.


Заточування за допомогою болгарки

Заточування ланцюга пилки за допомогою болгарки

Вельми нестандартний спосіб, оскільки висока ймовірність привести ланцюг в повну непридатність - пошкодивши зуби. Тому ми категорично не рекомендуємо цей метод заточування. Тим більше - він може привести до серйозного травмування!


Заточування за допомогою ручного верстата.

Заточування за допомогою ручного верстата

Найбільш безпечним і ефективним способом є заточування із застосуванням спеціального верстата для заточування зубів. Дані верстати поділяються на

ручні та електричні.

Основна різниця це ціна пристрою і рівень точності роботи.

Ручні верстати в якійсь мірі нагадують шаблони і діють за принципом “лучкової” пилки. Електричні ж використовують спеціальні кола. Вони дозволяють затиснути ланцюг в потрібному положенні і підвести диск до заточуваної кромки максимально точно.

Етапи проведення робіт:

1.   Підготовка ланцюгової пилки та інструменту для роботи;

2.   вибір методу;

3.   заточування ріжучих зубів;

4.   сточування обмежувача;

5.   перевірка правильності виконаних робіт.

Помилки при заточуванні і види пошкоджень

Якщо після заточування ланцюга - результат роботи незадовільний, можливо були допущені помилки. Необхідно правильно визначити проблему, щоб швидко її усунути.


Найчастіші проблеми після заточування ланцюга:


·                   Занадто гострий кут заточування

гострий кут заточування

Причина: підібрано не вірний кут.

Наслідки: агресивне, трудомістке пиляння, короткий термін служби, високе навантаження на пильний ланцюг.

Як виправити: для отримання правильного кута заточування слід використовувати допоміжні заточувальні пристрої.


·                   Нахилений вперед передній кут

Нахилений вперед передній кут

Причина: Неправильна робота напилком або ж неправильний підбір діаметра напилка.

Наслідки: Трудомістке пиляння, короткий термін служби, висока небезпека віддачі.

Як виправити: використовувати допоміжні пристосування, встановити напилок вище, підібрати правильний діаметр.


·                   Занадто тупий кут при заточуванні

тупий кут при заточуванні

Причина: не вірний кут при заточці.

Наслідки: низька потужність різу, високе зусилля подачі.

Як виправити: для формування правильного кута використовуйте допоміжні заточувальні пристрої.


·                   Нахилений назад передній кут

Нахилений назад передній кут

Причина: неправильне ведення напилком, неправильний діаметр напилка.

Наслідки: низька потужність зрізу, велике зусилля подачі, велика витрата енергії і зношення.

Як виправити: використовуйте додаткові пристрої, такі як шаблони, встановіть напилок глибше, візьміть напилок меншого розміру.


·                   Різні передні кути

Різні передні кути

Причина: неправильне ведення напилком, різний натиск.

Наслідки: відхилення зрізу, заїдання пилки при пилянні.

Як виправити: використовувати допоміжні заточувальні пристрої, стежити за рівномірним натиском.


·                   Різна довжина зубів

Різна довжина зубів

Причина: різне знімання матеріалу при обпилюванні.

Наслідки: відхилення зрізу, заїдання пилки при пилянні.

Як виправити: Знайти орієнтовний зуб і все ріжучі зуби заточити за його розміром.


·                   Різні кути заточування

Різні кути заточування

Причина: не вірний хід напилка.

Наслідки: поганий процес різу.

Як виправити: використовувати допоміжні заточувальні пристрої, дотримуватися правильного кута заточування у всіх ріжучих зубів.


·                   Відстань обмежувача глибини занадто мала

Відстань обмежувача глибини занадто мала

Причина: відстань обмежувача глибини після заточки не перевірено.

Наслідки: незважаючи на заточену пиляльний ланцюг, низька потужність різу.

Як виправити: доопрацювати обмежувач глибини, при цьому використовувати відповідний кроку ланцюга обпилювальні калібр.


·                   Відстань обмежувача глибини занадто велика

Відстань обмежувача глибини занадто велика

Причина: відстань обмежувача глибини занадто велика.

Наслідки: заїдання при пилянні, висока небезпека віддачі і розриву ланцюга.

Як виправити: якщо можливо, заточити ріжучі зуби, в іншому випадку слід замінити пильний ланцюг.


·                   Різні відстані обмежувачів глибини

Різні відстані обмежувачів глибини

Причина: різне знімання матеріалу при заточуванні.

Наслідки: заїдання при пилянні, відхилення ланцюга.

Як виправити: знайти найкоротший обмежувач глибини; всі ріжучі зуби сточити так, щоб їм відповідала найкоротша відстань обмежувача глибини; відкоригувати всі обмежувачі глибини.


Як зменшити кількість разів заточування ланцюга?

Щоб Ваш ланцюг служив довго і справно, скористайтеся рекомендаціями щодо правильної експлуатації:

·         ланцюг і ведуча зірочка завжди повинні бути ідентичними за часом зношення;

·         орієнтуйтеся на принцип "4-2-1" - за однаковий термін зношуються чотири пильні ланцюги, дві ланцюгові зірочки і одна напрямна шина;

·         перед роботою новий ланцюг варто обкатати на малих-середніх оборотах близько хвилини;

·         регулярно перевіряйте натяг ланцюга;

·         стежте за справністю мастильної системи пилки;

·         проводьте заточування своєчасно;

·         перевіряйте обмежувач глибини кожних 3-4 заточування;

·         завжди зберігайте інструмент в чистоті;

·         після роботи і перед початком оглядайте інструмент на наявність пошкоджень.


Дотримуючись цих простих, але дуже важливих правил, ви забезпечите своїй пилці необхідні умови для довгої служби.

bottom of page